Jump to content

Historie SDH Lipová

Jakožto reakci na nutnost hašení požárů převážně dřevěných obytných stavení, stodol, pecníků a úrody už v roce 1883 zakoupila obec Lipová ruční stříkačku potřebnou k hašení v obci i mimo obec, a to aniž by byl založen hasičský sbor. Dne 8. dubna 1893 vznikl v obci ničivý oheň, který v noční době a za velmi nepříznivého počasí zachvátil některá selská stavení, z nichž 8 zcela lehlo popelem. Ani zakoupená stříkačka mnoho nepomohla, chybělo totiž školené a vycvičené mužstvo k její obsluze a úspěšnému zvládnutí požáru.

Právě tato kritická událost a také všeobecná móda tehdejší doby – ustanovování nejrozličnějších spolků vlastivědných, čtenářských, tělocvičných, obecně prospěšných, zkrášlujících, národopisných a hasičských – dala v roce 1901 vzniknout Sboru dobrovolného hasičstva v obci Lipová. Za vznikem sboru stál  učitel František Rokyta, rodák z č.p. 28, který založil hasičský sbor také v sousední Nevšové. Ustavující schůze sboru byla svolána na 24. května 1901 a vedl ji řídící učitel Jan Janůj. Na schůzi byl zvolen historicky první výbor sboru v tomto složení: starosta sboru – starosta obce Lipová Jan Zycha, náčelník sboru – František Daníček, podnáčelníci sboru – František Svárovský, Jan Bařina, zbrojíř sboru – František Daníček. Jako další členové výboru byli zvoleni: Jan Janůj, Antonín Chalupa, František Juřík a Jan Juřík. Sbor dostal věnem od obce ruční stříkačku a obec, sbor i jednotliví členové zajišťovali potřeby hasičskému sboru z obecní pokladny a také nářadí potřebné k hašení. Členové sboru pilně cvičili se stříkačkou a hasebními prostředky, nacvičovali také hasičské signály, tak aby mohli skutečně co nejrychleji naplnit heslo „Bohu ku cti – bližnímu ku pomoci“.

Během první světové války mnoho mladých mužů z měst i obcí narukovalo na frontu. Mnozí z nich se již nevrátili. Tato skutečnost měla dopad i na činnost sboru v Lipové. Po válce nastala jakási generační obnova sboru. Ovšem zasloužilí členové sboru byli vždy váženými bratry a k jejich radě se vždy s úctou přihlíželo.

15. března 1939 bylo území tzv. „druhé republiky“ obsazeno vojsky německého wehrmachtu a byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava, čímž začalo šest let nesvobody pro náš národ. Tyto skutečnosti se dotkly i činnosti hasičstva. Sbor dobrovolného hasičstva byl přejmenován jako Moravská zemská hasičská jednota, byla změněna symbolika, veškerá činnost byla podřízena postupně válečnému úsilí a válečným potřebám. Válečné ztráty, odsuny na nucené práce a perzekuce obyvatelstva se opět promítly do početního stavu a akceschopnosti sboru. Avšak základní činnosti hasičstva zůstala stejná – zdolávání požárů, přírodních katastrof a pomoc bližním.

Po osvobození Československa v květnu 1945 byly na místo obecních úřadů zřízeny místní národní výbory, které převzaly kontrolu nad hasičstvem, které bylo pojmenováno Svaz požární ochrany. Válečná zkušenost s nízkým stavem vody v potoce vedla v roce 1948, po získání potřebných povolení, ke stavbě požární nádrže, a to na hranicích pozemků K. Strážnického. V roce 1950 byla stavba dokončena a předána k užívání. V roce 1954 dostali požárníci v Lipové od Okresního národního výboru Valašské Klobouky novou motorovou stříkačku, která nahradila při výjezdech i cvičeních původní stříkačku ruční. Pro její velikou poruchovost byla v roce 1958 nahrazena stříkačkou novější.

V dubnu 1969 požárníci v Lipové získali požární vozidlo Tatra 805 DV, stali se tak plně mobilními a akceschopnými. S přijetím nového vozidla však muselo dojít ke stavební úpravě hasičské zbrojnice – zvýšení stropů a osazení novými vraty.

Po změně politického režimu byli požárníci opět přejmenováni na hasiče a Jednotky svazu požární ochrany se staly Sbory dobrovolných hasičů. Svaz požární ochrany byl přetvořen ve Svaz hasičů Čech, Moravy a Slezska, čili do té podoby v jaké funguje dodnes. Místo předsedy Základní organizace požární ochrany se úřadu ujal opět starosta Sboru dobrovolných hasičů. I přes veškeré změny zůstávají principy činnosti sboru stejné jako již po dlouhá desetiletí – pomoc bližním v nouzi.  K 1.1.1992 se osamostatnila obec Lipová a od 1.3.1992 začala pracovat staronová instituce místní samosprávy – obecní úřad. 26.7.1992 byla kancléřem olomouckého biskupa slavnostně vysvěcena nově přidělená hasičská stříkačka PPS 12.  Dne 24.5.1994 zemřel ve věku 84 dlouholetý člen sboru a jeho jednatel (ve funkci nepřetržitě 35 let) br. Vojtěch Petráš. V roce 1995 byl obecním úřadem zakoupen pro potřeby sboru v Lipové hasičský vůz Avia 30 K DVS 12 od firmy ZPÚ Toma Otrokovice. V roce 2001 byly u příležitosti 100. výročí založení SDH Lipová provedeny opravy omítek a maleb zbrojnice a byla zakoupena a vysvěcena soška sv. Floriána, která byla umístěna na průčelí zbrojnice. V roce 2002 pořádal SDH Lipová základní kolo soutěže požárního sportu v Lipové. Tato soutěž byla hodnocena jako velmi dobře připravená a po zásluze ji vyhrálo družstvo domácích.

Významnou společenskou příležitostí, kde působili hasiči z Lipové byla oslava 60. výročí konce II. světové války, kdy obec v doprovodu politických osobností kraje navštívil velvyslanec Rumunska Jeho Excelence George Tincu (čti gorge  tinku). Hasiči stáli čestnou stráž při kladení věnců k hrobu vojáků, kteří při osvobozování obce přišli o život.

Dne 2.6. 2006 se opět v Lipové konala okrsková soutěž v požárním sportu. Lipovští hasiči vybojovali v silné konkurenci 3. místo. V roce 2008  pořádal sbor fašankový průvod a zábavu v sále obecního úřadu. V historicky významném roce 2011 proběhly oslavy 110 let SDH Lipová, a to za účasti jiných sborů z XV. okrsku a sborů z Valašských Klobouk, Loučky, Haluzic a Pitína. V rámci oslav byl vysvěcen v lipovské kapli nově zhotovený prapor sboru. Na podzim se pak na hřišti konal 0. ročník noční soutěže pro mládež.

Současnost SDH Lipová

V roce 2012, kdy obec Lipová slaví výročí 650 let, je ve sboru registrováno celkem 34 členů a sbor řídí 9 členný výbor ve složení: starosta Jiřík Miroslav; místostarosta Pavel Abrahám, velitel Michal Kepák, jednatelka Ludmila Jiříková, hospodář Karel Trčka, vedoucí revizor Ladislav Pešek, revizoři Robert Machovský, Ota Dufek a vedoucí kolektivu mládeže Tomáš Kubů. Sbor se drží tradičních činností a aktivit, kterými je nejen příprava a udržování akceschopnosti k výjezdu (kontrola a údržba techniky, údržba požární nádrže a kalové jímky), ale i jiných aktivit společenských – pořádání fašankových průvodů a zábav, kácení máje, pořádání hodových zábav, plesů a sběru starého železa. Nezanedbatelnou součástí činnosti sboru je i činnost závodního družstva požárního sportu. Jednak družstva dospělých a jednak družstva starších žáků, které se účastní i hry Plamen.

 

Mladí hasiči SDH Lipová

Nedílnou součástí SDH je i kolektiv mladých hasičů - mládeže do 18 let. Během oslav 110. výročí založení sboru se představil tento obnovený kolektiv, který po 4 leté přestávce začal opět pracovat.

 

Memoriál Jaroslava Jiříka

Na památku br. Jaroslava Jiříka st. dlouholetého starosty sboru, starosty XV. hasičského okrsku Slavičín a místostarosty OSH Zlín vznikla tato soutěž pro mladé hasiče. Memoriál je zvláštní tím, že se jedná o večerní, resp. noční soutěž v požárním útoku, na jehož začátku je před útokem samotným zařazena nějaká dovednostní disciplína pro velitele družstva. Při nultém ročníku to byla střelba ze vzduchovky, při prvním ročníku překonání bariéry. 1. ročníku se zúčastnilo celkem 10 týmů mladých hasičů z Neubuze, Provodova, Loučky. Malenovic, Popova, Štítné, Slavičína, Rudimova, Sazovic a domácí Lipové. Omluvily se původně přihlášené týmy Nevšové a Újezda.

 

 

Přáním pořadatelů je soutěž stabilizovat a rozšířit o večerní zábavu na začátku letních prázdnin. Předpokládaným datem konání 2. ročníku je 22. červen 2013.

SDH Neubuz

Dne 6.5.2012 byla v Neubuzi při příležitosti poutě k patronu hasičů Sv. Floriánovi podepsána starosty sborů br. Miroslavem Jiříkem a br. Stanislavem Tomšů dohoda o přátelství obou sborů. Nemá se jednat o pouze podepsaný kus papíru, ale o skutečně vitální spolupráci a družbu (i když toto slovo dostalo během let minulých poněkud pejorativní nádech) na poli sportovním, odborném i společenském.

 

Uzavření této dohody předcházelo několik návštěv hasičů z Lipové v Neubuzi, účast týmu mladých hasičů na pohárové soutěži v Neubuzi, účast rozhodčích z Neubuze na 0. ročníku noční hasičské soutěže v Lipové, účast zástupců sboru z Lipové na VVH v Neubuzi v roce 2012. Původně se však jedná o osobní přátelství, které bylo tímto způsobem rozšířeno.